Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

Zalety ogrzewania na podczerwień


Architektura

2013-05-06

W trzecim kwartale tego roku mają ruszyć dopłaty do energooszczędnych mieszkań i  domów. W ramach dotacji będzie można uzyskać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Nawet jeżeli dom będzie energooszczędny, a więc do jego ogrzania potrzeba będzie niewiele energii, to mimo wszystko potrzebuje on jakiegoś źródła ciepła. Oprócz zwykłych kaloryferów, a więc ogrzewania konwekcyjnego, można wykorzystać specjalne panele grzewcze i spróbować ogrzewania na podczerwień.

 

Zalety ogrzewania na podczerwień

Ogrzewanie tego typu polega na emitowaniu fal elektromagnetycznych, które nie ogrzewają powietrza, tak jak grzejniki konwekcyjne, lecz elementy znajdujące się w pomieszczeniu (stoły, krzesła itp.), powierzchnie graniczne (ściany, podłogi, sufit), a także ludzi.

 

Zalety tego typu ogrzewania polegają na tym, że różnica między ciepłymi a chłodnymi warstwami powietrza nie przekracza 2 stopni Celsjusza. W przypadku ogrzewania tradycyjnego różnice takie mogą być nawet pięciokrotnie wyższe. Wynika to z tego, że nośnikiem ciepła nie jest powietrze, lecz wszystko to, co znajduje się w mieszkaniu.

 

Ponadto temperatura odczuwalna jest wyższa niż rzeczywista temperatura powietrza. Powodem jest fakt oddziaływania fal podczerwonych o określonej długości, które imitują promienie słoneczne.

 

Panele grzewcze

Panele emitujące promienie podczerwone są znacznie cieńsze i lżejsze niż kaloryfery. W dodatku można je umieścić niemal na każdej powierzchni. Nie muszą wisieć na ścianie, tak jak tradycyjne kaloryfery. Można je zamocować nawet na suficie.

 

Z racji tego, że promienie emitowane przez panele nie ogrzewają powietrza, tylko elementy znajdujące się w mieszkaniu, nie trzeba się martwić, że ciepłe powietrze ucieknie do góry, a domownicy będą mieli np. zimne stopy.

 

Panele można również umieszczać na podłodze w postaci mat na podczerwień. Jedyne czego wymagają, to odpowiednio przygotowana instalacja elektryczna. Każdy użytkownik może sobie dostosować kiedy panele będą się włączały i z jaką częstotliwością.

 

Cena i wydajność

Instalacja paneli kosztuje około 100 zł za m kw., a ich średnią trwałość specjaliści oceniają 30-40 lat. Ważniejsze jednak od samej ceny paneli jest koszt zużytej przez nie energii. Fachowcy zwracają uwagę, że już po kilku sezonach eksploatacji zwraca się koszt ich instalacji. Zużywają ponadto znacznie mniej energii niż ogrzewanie gazowe, które w dodatku nie jest efektywne.

 

Gdyby ktoś chciał kupić tylko jeden panel grzewczy, musi się liczyć z kosztami rzędu 600-800 zł. Taniej jednak jest zdecydować się na zakup kilku metrów kwadratowych paneli, ponieważ oznacza to znacznie niższe koszty.

 

Co z alergikami?

Panele grzewcze nie ogrzewają powietrza, tylko emitują promienie, dlatego nie są groźne dla alergików. Ogrzane w ten sposób powietrze nie powoduje wzbudzenia pyłu i kurzu znajdującego się w mieszkaniu.

 

Kolejną zaletą ogrzewania tego typu jest zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów. Wynika to z tego, że promienie są pochłaniane przez ściany, które potem to ciepło oddają, ale zawsze pozostają suche, dlatego grzyby nie mają warunków, aby pojawić się na ścianach czy suficie.

 

Promieniowanie podczerwone może również jonizować powietrze, co wpływa na dobre samopoczucie domowników.

 

Mateusz Kozłowicz

 

 

 

 

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

298 000 PLN

Tomaszów Mazowiecki

58.00 m2

23 150 000 PLN

Wrocław

2000.00 m2

690 000 PLN

Powidz

210.00 m2

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Inteligentne oświetlenie w domu

Dom inteligentny przestał być jedynie pomysłem rodem z literatury science fiction. Upowszechnienie się nowoczesnej elektroniki sprawiło, że to rozwiązanie dostępne dla każdego. ...

Czytaj dalej »