Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

209 000 PLN

Kraków

28.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

Aranżacja biur w systemie open space


Architektura

2013-04-11

Odkąd międzynarodowe korporacje zagościły na stałe w Polsce, popularnym rozwiązaniem cieszą się biura aranżowane w systemie open space. Jak zaprojektować otwartą przestrzeń, aby była funkcjonalna i komfortowa dla wszystkich?

 

Niewątpliwą zaletą aranżacji biur w formie open space jest plastyczność, elastyczność w modyfikowaniu przestrzeni i możliwość jej optymalnego wykorzystania. Firmy chętnie aranżują w ten sposób biura ze względów ekonomicznych – to po prostu tańsze rozwiązanie, bowiem oszczędza się na kosztach urządzenia wielu mniejszych pomieszczeń. Jak dobrze zaprojektować tego typu przestrzeń biurową, aby stworzyć przyjazne wnętrze dla pracowników i pracodawców? Najważniejsze jest spełnienie konkretnych potrzeb i oczekiwań, takich jak np. ograniczenie hałasu, czy zapewnienie namiastki prywatności. Istotny wpływ na aranżację ma rodzaj prowadzonej działalności przez firmę i charakter wykonywanej w danym miejscu pracy. Jednak można zauważyć wiodące kierunki w designie biurowym, takie jak minimalizm - widoczny w popularnym obecnie stylu skandynawskim charakteryzującym się prostymi formami i ciekawym wzornictwem, czy zwrot do ekologii - zastosowanie naturalnych materiałów i inteligentnego systemu sterowania budynkiem.

 

W aranżacji nowoczesnych biur dominują głównie dwa systemy: zachowanie jednolitej przestrzeni biurowej bez podziałów ściankami działowymi lub coraz bardziej modne izolowanie poszczególnych miejsc pracy za pomocą ścianek i innych elementów tzw. małej architektury. Ten pierwszy ma za zadanie jak najbardziej optymalnie zorganizować przestrzeń na planie otwartym i jednocześnie zapewnić dobrą komunikację między pracownikami poprzez np. ustawianie biurek względem grup branżowych lub wspólnie prowadzonych projektów. Drugi system, dzięki podziałowi open space na mniejsze strefy, pozwala w miarę możliwości na utworzenie bardziej półprywatnych miejsc i w zależności od oczekiwań może pewne strefy wyróżnić lub schować. Otwartą przestrzeń biurową dzielimy przede wszystkim poprzez zastosowanie różnych ścianek działowych. – Ścianki działowe oparte są na szerokiej gamie łączonych ze sobą profili aluminiowych z różnymi rodzajami wypełnień, co umożliwia realizacje dowolnych projektów. Jest to płyta meblowa, szkło, tapicerka. Cechuje je modułowość - możliwość dowolnej konfiguracji, przemieszczanie ścianek i rekonstruowanie zabudowy w innym pomieszczeniu, szybki montaż i demontaż. Mogą to być ścianki stojące na specjalnych nóżkach lub przytwierdzane do biurka na stopkach. Ścianki zapewniają dobrą izolację akustyczną i termiczną. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem są ścianki z płyty meblowej (melaminowanej), ale oczywiście mniej skuteczne jako izolacja akustyczna – mówi Paweł Stawowczyk z firmy 10office, która oferuje meble biurowe.

 

Dużym wyzwaniem w aranżacji takiej przestrzeni jest problem nadmiernego hałasu w otoczeniu. Coraz częściej architekci stosują rozwiązania mające za zadanie poprawić środowisko akustyczne w biurach typu open space poprzez zastosowanie sufitów podwieszanych o zwiększonym współczynniku pochłaniania dźwięku. Sufity takie instaluje się zazwyczaj na całej powierzchni pomieszczenia biurowego. Dla ograniczenia hałasu zalecane jest również położenie wykładzin na podłogę. Dzięki zastosowaniu takich rozwiązań jesteśmy w stanie zmniejszyć natężenie hałasu i poprawić komfort pracy.

 

Przy aranżacji wnętrz w nowoczesnych budynkach biurowych należy pamiętać, by indywidualnie traktować projektowaną przestrzeń. Umożliwia to optymalne dostosowanie biura do potrzeb pracowników i pracodawców, a zatem zapewnienie wszystkim odpowiedniego komfortu pracy.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

2 000 PLN

Katowice

73.00 m2

850 000 PLN

Szczecin-Chojna-Rurka

100000.00 m2

1 540 000 PLN

Wrocław

185.00 m2

3 800 000 PLN

CHOJNA - RURKA 25ha.

385.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Inteligentne oświetlenie w domu

Dom inteligentny przestał być jedynie pomysłem rodem z literatury science fiction. Upowszechnienie się nowoczesnej elektroniki sprawiło, że to rozwiązanie dostępne dla każdego. ...

Czytaj dalej »