Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

2 790 000 PLN

Gdynia

118.00 m2

Kamień w aranżacji wnętrz


Architektura

2013-03-29

Kamień to naturalnie piękny surowiec. Daje wiele możliwości aranżacyjnych i doskonale sprawdza się we wnętrzach zarówno klasycznych, jak i nowoczesnych. Zastanawiając się nad jego wyborem, oprócz względów estetycznych, zwróćmy uwagę przede wszystkim na aspekt praktyczny.

 

Najważniejszym kryterium, którym musimy się kierować przy zakupie tego surowca, jest miejsce przeznaczenia. Inny bowiem rodzaj kamienia położymy na posadzce, a inny na ścianie. W salonie niekoniecznie sprawdzi się ten sam materiał, co w łazience. Zatem jaki rodzaj kamienia ma najwłaściwsze zastosowanie na posadzkach? – Tutaj powinno wybierać się kamień o dużej twardości. Najlepiej sprawdzą się granity oraz bazalty. Kamienie te są odporne na wysokie temperatury, uderzenia i zarysowania. W pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka warto zastosować kamień polerowany, aby uniknąć znacznego wchłaniania przez kamień wilgoci oraz detergentów. Przy posadzkach kamiennych można również stosować ogrzewanie podłogowe – mówi architekt Aleksandra Filipska. Pamiętajmy, aby na posadzkach, czy na schodach unikać kamieni miękkich i decydować się na te, które charakteryzują się małą ścieralnością i brakiem nierówności. A jaki kamień najlepiej wybrać na ściany? – W zależności od rodzaju pomieszczenia, oprócz wspomnianych granitów, stosuje się także marmury, trawertyny, łupki, onyks, piaskowiec. Przy wykończeniu ścian mamy większą swobodę wyboru rodzaju kamienia ze względu na mniejsze uszkodzenia, jakim poddawany jest materiał – zaznacza Filipska.

 

Wielu architektów poleca granit do aranżacji kuchni czy łazienki. Z czego to wynika i jakie inne rodzaje kamieni sprawdzają się w tych pomieszczeniach? – W kuchni, czy łazience najlepiej jest stosować jak najbardziej odporne na uszkodzenia kamienie, stąd częsty wybór pada na granit. To bardzo trwały materiał, który ma zastosowanie zarówno jako blat lub posadzka w kuchni. Często stosuje się konglomerat kwarcowy (mieszanka składająca się w ok. 90 proc. z granitu i kwarcytu). Jego zaletą jest prawie jednolita struktura i kolorystyka na całej powierzchni. Granit jako materiał całkowicie naturalny nie jest w 100 proc. jednolity, co również może stanowić o jego uroku. Trzeba pamiętać jednak, że kamień w dotyku jest materiałem chłodnym i nie każdemu użytkownikowi to może odpowiadać. W tych pomieszczeniach zastosowanie mają również niższe w skali twardości marmury – tłumaczy nasz ekspert. Często jednak o wyborze decyduje nie tylko wygląd, ale i cena. Marmury często spotykamy w bardziej przystępnej cenie niż granity oraz w szerszej gamie kolorystycznej.

 

Kamień sam w sobie jest bardzo ozdobny i często stanowi eksponowany element wystroju wnętrza - niezależnie od tego czy znajduje się na podłodze czy na ścianie. – Trzeba pamiętać o umiejętnym dobraniu koloru, struktury i rysunku samego kamienia, ale również elementów dopełniających we wnętrzu. O ile posadzki powinny być wykonane jako gładkie powierzchnie, to na ścianach warto zastosować kamienie o nierównej przestrzennej strukturze (np. łupki, trawertyny, onyksy) lub wykorzystując mniej ozdobne, jednolite kamienie stworzyć powierzchnię trójwymiarową, która nada wnętrzu indywidualny i niepowtarzalny charakter. Pięknie wyglądają również okładziny łupane o nierównej powierzchni jak np. łupany wapień. Stosowane na powierzchniach pionowych ciekawie mogą kontrastować z gładkimi powierzchniami poziomymi. Takie okładziny można odpowiednio oświetlić eksponując ich trójwymiarową strukturę – radzi Filipska.

 

Wybierając kamień do wnętrz starajmy się dobrać odpowiedni surowiec do miejsca zastosowania, oprócz wrażeń estetycznych zwróćmy uwagę na właściwości wybranego przez nas kamienia. Nie zapominajmy także o jego zabezpieczeniu. - Wszystkie powierzchnie kamienne powinny być odpowiednio zaimpregnowane, nawet jeśli nie mają bezpośredniego kontaktu z wodą – zaznacza Filipska. Dzięki temu kamień długo będzie nas cieszył swoim naturalnym, ponadczasowym pięknem.

 

Anna Sotek

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

176 000 PLN

Katowice

41.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

925 PLN

Świdnica

130.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Inteligentne oświetlenie w domu

Dom inteligentny przestał być jedynie pomysłem rodem z literatury science fiction. Upowszechnienie się nowoczesnej elektroniki sprawiło, że to rozwiązanie dostępne dla każdego. ...

Czytaj dalej »