Nasza grupa
O nas Kontakt Forum Praca Blog Zaloguj się Rejestracja PL EN
Twoja sugestia

Otrzymuj co tydzień wartościowe porady i informacje od PolishProperty.eu

Polecane oferty

499 000 PLN

szastarka wieś

290.00 m2

225 000 PLN

Szembekowo

60.00 m2

Sposób na przedpokój


Architektura

2013-02-28

W mieszkaniach w bloku jest jedną z trudniejszych do zaaranżowania przestrzeni. Przedpokój  bo o nim mowa, stanowić powinien wizytówkę, jest bowiem pierwszym pomieszczeniem, które widzą wchodzący do naszego domu goście. Najczęściej jednak jest nieustawny  wąski i długi, albo po prostu zbyt mały.

 

Kolory i światło

W przypadku niewielkich pomieszczeń najlepiej sprawdzi się jasna paleta barw ścian i mebli – wtedy wnętrze optycznie będzie się wydawało większe. Doskonale będą wyglądać takie kolory jak biel, beż czy odcienie szarości. Ważne jest też odpowiednie oświetlenie  najlepiej prócz górnego, głównego źródła światła rozmieścić także oświetlenie punktowe (lampki halogenowe lub tradycyjne kinkiety o ciepłym świetle – w zależności od stylu, w jakim chcemy zaaranżować pomieszczenie).

 

Meble

Z mebli najlepiej sprawdzą się półki i wąskie szafki. Najlepiej umieścić je asymetrycznie. W małym przedpokoju przydatne będą wszelkiego rodzaju haczyki, wieszaki, na których zawiesić można różne drobiazgi (np. klucze). Niezbędne jest także siedzisko, na którym usiądziemy wkładając buty. Dobrze, by mebel pełnił więcej niż jedną funkcję – np. był prócz tego schowkiem na buty. Można także znaleźć grzejniki ze specjalnie montowaną ławką. Estetycznie połączone siedzisko i część grzejna to idealne rozwiązanie do mniejszych przedpokoi. Obowiązkowo będzie potrzebne duże lustro, które optycznie powiększy przestrzeń. Odpowiednio oświetlone będzie stanowić wspaniały element dekoracyjny. Jeśli nie ma na nie miejsca na ścianie, można zamontować je na drzwiach od szafy, lub wykończyć nim w całości wybrany front meblowy. Taka tafla lustra nada wnętrzu głębi.

 

Gdy układ przedpokoju na to pozwala (pomieszczenie ma kilka wnęk – o głębokości min. 60 cm), warto zainstalować w nim szafę z drzwiami przesuwnymi. Może ona stanowić doskonały schowek nie tylko na wierzchnie ubrania i buty, ale także masę drobiazgów, które najczęściej upychamy po kątach – odkurzacz, sprzęt sportowy, deskę do prasowania. Taka szafa będzie nie tylko bardzo funkcjonalna, ale także nada pomieszczeniu bardziej regularnego kształtu.

 

Gdy przedpokój jest mały i kwadratowy... najlepiej lustro powiesić na wprost drzwi wejściowych, co sprawi, że optycznie będzie wydawał się dłuższy. Drzwi do poszczególnych pomieszczeń warto pomalować na kolor zbliżony do koloru ścian w przedpokoju – staną się mniej widoczne i nie będą zmniejszać optycznie pomieszczenia.

 

Gdy przedpokój jest długi i wąski… krótsze ściany najlepiej pomalować na nieco ciemniejszy kolor, przy czym ściana zamykająca pomieszczenie powinna być efektowna, przyciągać wzrok. Drzwi do pomieszczeń najlepiej, by były przeszkolone lub w tym samym kolorze co ściany. Skutecznym sposobem na oszukanie proporcji jest zastosowanie podwieszanego sufitu.

 

Jeśli jest taka możliwość niewielki przedpokój dobrze jest połączyć z salonem. Pamiętajmy jednak, że meble, kolor ścian i podłogi należy wówczas odpowiednio skomponować z wystrojem i charakterem salonu.

 

Duży przedpokój, jak każde większe pomieszczenie, pozwala na zabawę kolorem i formą. Możemy w nim umieścić wymyślne meble, przytulne bibeloty, osobiste drobiazgi, kwiaty czy ulubione wygodne siedzisko. Bez większego wysiłku możemy sprawić, by stanowił intrygującą zapowiedź tego, co dalej, w kolejnych pomieszczeniach. Dużo trudniej zaaranżować niewielką przestrzeń. Stosując jednak kilka sztuczek, nawet najmniejszy przedpokój da się urządzić smacznie i funkcjonalnie, czyli tak, by był estetyczną wizytówką naszego domu. Warto o to zadbać, bo pierwsze wrażenie jest w końcu najważniejsze!

 

Joanna Dutka

 

Dobry artykuł? Zostaw komentarz i podziel się ze znajomymi.

199 000 PLN

Kraków

21.00 m2

1 540 000 PLN

Wrocław

185.00 m2

3 800 000 PLN

Szczecin - Chojna - Rurka

250000.00 m2

1 990 000 PLN

powiat olsztyński

812.00 m2

Dotpay

Dotacje na innowacje
Program Operacyjny - Innowacyjna Gospodarka
Działanie 8.2 Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B

Tytuł: Optymalizacja współpracy pomiędzy POLISHPROPERTY.EU MARGOL ROMUALD a Partnerami biznesowymi w efekcie wdrożenia systemu B2B w ramach którego działać będzie aplikacja online dostępna na urządzenia mobilne. Projekty współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka

Koniecznie przeczytaj

Inteligentne oświetlenie w domu

Dom inteligentny przestał być jedynie pomysłem rodem z literatury science fiction. Upowszechnienie się nowoczesnej elektroniki sprawiło, że to rozwiązanie dostępne dla każdego. ...

Czytaj dalej »